Birlik Harita Avrupa’da

Posted by | Genel | No Comments

Birlik Harita olarak Avrupa’da önemli bir kentin üç boyutlu şehir modeli üretimi projesine başladık.
Hizmet kalitemiz ve rekabet gücümüz ile hizmetlerimizi yaygınlaştırmaya devam edeceğiz.

Ankara 3B Kadastro Projesi Tamamlandı.

Posted by | Genel | No Comments

Ankara Üç Boyutlu Kadastro Projesi Tamamlandı.

Ankara ve Kırıkkale şehirlerimizi kapsayan yaklaşık 1000km² alanda, eğik hava fotoğrafları yardımı ile stereo kıymetlendirme yöntemi kullanılarak, üç boyutlu şehir modeli üretimleri yapılmıştır.

Projenin 3B modelleme ve kaplama çalışmalarında UVM City GRID yazılımları kullanılmıştır.

Proje kapsamında yaklaşık 75 bin adet binaya ait mimari proje sayısallaştırılarak üç boyutlu hale getirilmiş,  CityGML formatında export edilmiştir.

Harita Genel Komutanı Tuğg.Osman ALP ‘ı ziyaret ettik.

Posted by | Genel | No Comments

Harita Genel Komutanı Tuğgeneral Osman ALP’e, bir üst rütbeye terfii etmesi nedeniyle, şirketimizi temsilen bir kutlama ziyaretinde bulunulmuştur. Yeni rütbesinin kendisine hayırlı ve uğurlu olmasını diler, kurumsal, ulusal ve uluslararası haritacılık faaliyetlerinde başarılarının giderek artmasını dileriz.,
Resimdekiler(Soldan-Sağa): Sinan ALTINIŞIK (Birlik Harita Yön Kurulu Başkanı), Kadri PAMUKOĞLU, Tuğgeneral Osman ALP (Harita Genel Komutanı) , Sabahat ALTINIŞIK

Birlik Haritanın Kanada’dan Ziyaretçileri Vardı

Posted by | Genel | No Comments

Resimdekiler: Greg O’Brien, Tomislav, Nevin Galip, Sinan Altınışık, Ünsal Gündoğan (soldan-sağa)

Kanada merkezli teknoloji şirketi Imstrat Corporation ve Türkiye temsilcisi ADIS yeni teknoloji Yüksek Hızlı Havasal Kameraları konuşmak üzere bir araya geldiler.
Görüşmeye Imstrat Corporation’ dan uluslararası iş geliştirme müdürü sayın Greg O’ Brien; Teknoloji departmanı müdürü Sayın Tomislav; ADIS Havacılık ve Savunma Teknolojileri yöneticilerinden Sayın Nevin Galip; Birlik Harita Genel Müdürümüz Sayın Sinan Altınışık ve Birlik Harita Jeodezi ve Fotogrametri Birim Amirimiz Sayın Ünsal Gündoğan teşvik etmiştirler.
Son derece samimi bir ortamda gerçekleşen toplantıda yakın gelecekte gerçekleştirilmesi planlanan projeler ve yatırımlar karşılıklı olarak müzakere edilmiştir.

Birlik Harita True-Ortofoto İhalesini Kazanmıştır

Posted by | Genel | No Comments

Birlik Harita Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Daire Başkanlığınca açılan Muğla, Malatya ve Elazığ daki korunan alanlar için True Ortofoto Üretimi İşi ihalesini kazandı.
Muğla ilinde 20cm GSD lik 3,292 pafta ile 10cm GSD lik 400 pafta; Elazığ Hazar Gölü civarında 10cm GSDlik 548 pafta ve Malatya Karakaya Barajı çevresinde 10cm GSDlik 1717 pafta için True-Ortofoto üretimi ve Muğla sınırındaki 10m GSD lik bölgeler için 1/1000 ölçekli halihazır harita üretimi gerçekleştirilecektir.
Toplamda yaklaşık 190,000 ha (1,900 km2) lık alanda tahmini olarak 3,600km uçuş gerçekleştirilerek 18,000 adet fotoğraf çekilecektir.
196MPix özellikli UltraCam Xp kamera ile 80/60 bindirmeli uçuş gerçekleştirilecektir.

İnsansız Hava Aracı ile Datça Projesi

Posted by | Genel | No Comments

MUĞLA’nın Datça İlçesi’nde, bir ilke imza atıldı. Dünyada askeri amaçlı olarak üretilen İnsansız Hava Araçları (İHA), Datça’nın 7 köyünde toplam 2 bin 40 hektarlık alanda imar planı uygulamalarına ışık tutacak olan haritaların hazırlanılmasında kullanıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün parasal desteği ile Datça Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından gerçekleşçtirilen ihale ile, yaklaşık 3 ay süren çalışmalar sonucu, İHA’lar kullanılarak, Yaka, Yazı, Cumalı, Mesudiye, Karaköy, Hızırşah ve Sındı köylerinin haritaları çıkarıldı. Ankaralı özel bir firma olan Birlik Harita tarafından hazırlanan haritalar, Datça Kaymakamı Hamdi Üncü’ye teslim edildi.

Kaymakam Hamdi Üncü, Datça’nın durumu aciliyet gerektiren 7 köyünde harita çalışmalarının tamamlandığını belirterek, “Çalışma 314 bin TL’ye mal oldu. Haritaların hazırlanması ile birlikte, bölgede imar planları yapılmasının önünde herhangi bir engel kalmadı. Yaptığımız çalışmayı hem ilçe belediyesi hem de yeni kurulacak olan Büyükşehir Belediyesi ile paylaşacağız” dedi.

Birlik Harita Proje Koordinatörü Seyfettin Özyurt ise, Datça’da gerçekleştirilen çalışmanın Türkiye’de insansız hava aracı kulanılarak fotogrametrik yöntemle yapılan ilk haritalar olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’de büyük uçaklarla fotogrametrik yöntemle haritalar üretiliyor. Ancak, daha pratik daha ucuz ve daha yüksek çözünülürlüklü haritaları, artık insansız hava araçları kullanarak yapabiliyoruz” dedi.

Çalışmaların üç ayda tamamlandığını ifade eden Özyurt, “Bir haftalık uçuş sonucu elde edilen fotoğrafların üzerinde, daha sonra yapılan çalışmalarla haritalarlar tamamlandı. Çalışmalarda, Birlik Harita firmasının kendi uçağı kulanıldı. Datça Kaymakamlığı adına 7 köyde toplam 2 bin 40 hektarlık alanın haritası çıkarıldı. Halihazır haritalar hertürlü çalışmanın alt yapısını oluşturuyor. Başta imar planları olmak üzere, kaçak yapıların tespiti gibi alanlarda kullanılacak. Ayrıca farklı amaçlarla da kullanılabilecek. Bitki türlerinin tespitinden, yol ve ormanlık alanların tespitine kadar değişik amaçlarla da tekrar tekrar yorumlanarnak kullanılabilir” diye konuştu.

Alıntı: Hürriyet Haber | Posta Haber